S radami, jak správně vybrat obuv, nešetříme.
Jak vybrat obuv
1. Dřív než si obuv začnete zkoušet anebo pokud si nejste jisti jakou velikost máte, doporučujeme nechat si délku nohou odborně změřit.
2. Poté botu vyzkoušejte na chodidle při chůzi po prodejně. Boty musí odpovídat vašim fyziologickým předpokladům. Dámská chodidla jsou v daleko více rozličných tvarech, proto dejte výběru bot více času. Pozor také na rozdílnost chodidel u jednoho člověka, vždy tedy zkoušejte obě boty. Ne každý má obě chodidla stejná.
3. Vybírejte obuv o cca 10 mm větší, než je vaše velikost (tzv. prstní nadměrek). Umožníte-li prstům v botě volný pohyb, zabráníte jejich možné deformaci.
4. Rozlišujte obuv podle způsobu užití. Výběr obuvi je vhodné konzultovat s personálem prodejny, který odbornou radou může přispět k vaší spokojenosti.
JAK SE ORIENTOVAT V NABÍDCE OBUVI?
Pro každý účel je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, konstrukce, provedení a způsob údržby obuvi. Velice tedy záleží na způsobu užití bot, které si chcete koupit.
Základní rozdělení obuvi je:
- společenská obuv
- vycházková obuv
- sportovní obuv
- rekreační obuv
- domácí obuv
- dětská obuv
Piktogramy
Při výrobě obuvi se používá široká škála materiálů a jejich variant. Každý materiál má své vlastní označení a své specifické vlastnosti. Rozdílnost materiálů je nejen ve vzhledu, ale také ve fyzikálně chemických a mechanických vlastnostech.
Materiál významně ovlivňuje užitnou hodnotu obuvi a v mnoha případech určuje účel jejího použití. Znalost vlastností jednotlivých materiálů ulehčuje správnost výběru obuvi a zajišťuje také vaši spokojenost.
- Vrchový materiál
- Usňový (kožený) – nejlepší vrchový materiál. Přírodní, dobře prodyšný a vláčný, přizpůsobí se noze.
- Textilní – charakteristický pestrou škálou barev a lehkostí. Používaný zejména pro letní obuv.
- Syntetický – použitelný pro širokou škálu tvarů, snadno se udržuje, vhodný do deštivého počasí. Vyznačuje se omezenou prodyšností.
- Podšívka – stélka
- Usňová (kožená) – má vynikající hygienické vlastnosti, je pohodlná a přizpůsobivá.
- Textilní – velmi vhodná do zimní obuvi, protože výborně tepelně izoluje.
- Syntetická – snadno se udržuje a nazouvá. Má omezenou prodyšnost, což může způsobovat zvýšené pocení.
- Podešev – spodkový materiál
- Usňová (kožená) – má komfortní vzhled, je lehká, výhradně určená do interiérů. Trpí vysokou oděrností a je nevhodná do vlhkého prostředí.
- Pryžová – vyznačuje se v ynikající odolností vůči opotřebení, je pružná, vhodná do každého počasí. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti a snadno se udržuje.
- Syntetická – je pružná, snadno se udržuje. Vůči opotřebení středně odolná. Má průměrné tepelně-izolační vlastnosti, v obtížném terénu klouže.
obuvi
Velikost obuvi
V současné době se v České republice, ale i jinde ve světě používá nejčastěji pět základních typů označení velikosti obuvi.
Velikost dětské obuvi
Velikost dámské obuvi
Velikost chlapecké obuvi
Velikost pánské obuvi
Péče o obuv
- Syté a pastelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu používání zesvětlat. Pravidelnou údržbou bezbarvým krémem lze barevnou změnu zmírnit.
- Textilní ani jinou obuv zásadně nedoporučujeme prát za použití saponátových prostředků.
- Obuv před prvním použití naimpregnujte a následně nakrémujte. Další impregnaci a krémování provádějte podle potřeby.
- Kožená obuv i obuv z broušených kůží (samozřejmě také obuv ze syntetických materiálů a textilu) není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti. Vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnějším vlivům.
- Jediným druhem obuvi, který odolává působení vody bez negativních změn je obuv celoplastová nebo celopryžová.
- Velmi negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů (sůl, písek, štěrk). Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbotnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se proto omezit působení těchto látek na obuv.
- Obuv po použití očistěte a ošetřete impregnačními prostředky na obuv. Správně a pravidelně ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.
- Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout, proto je správně ošetřujte.
- Po vyzutí by jste měli obuv měli správně napnout na napínaky odpovídající velikosti.
- Střídejte často obuv, zejména v deštivém počasí (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv).
- Obuv je nutné po každém použití nechat důkladně vyschnout, vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou nechat ji odpočinout i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou.
- Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty. Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek).
- Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení obuvi do jisté míry zapouštět barvu.
- Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných podpatěnky, podešví (podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí vaší obuvi. Toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci. Jde o základní údržbu, kterou provádí sám zákazník.
Materiály
SVRŠEK, PODŠÍVKA
- KŮŽE
- Hladká kůže – má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.
- Lakovaná kůže – kůže s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.
- Nubuk – je kůže broušená po líci. Podkategorií je tzv. „psavý nubuk“, který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.
- Velur (semiš) – je kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.
- Spodková kůže – je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
- Povrstvená kůže – povrstvená kůže je kůže, jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým, např. polyuretanovým nánosem. Tím je dosaženo zvýšené životnosti a snazší údržby materiálu, používá se např. pro sportovní obuv.
- SYNTETICKÉ MATERIÁLY
- PVC, PU, pryž – plasty, koženky, poromery – tyto materiály svým vzhledem často připomínají kůže, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní, jako prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými a rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU.
- Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností, které jsou přínosem pro vzhled obuvi, je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena.
- TEXTILNÍ MATERIÁLY
- Tkané, netkané materiály se používájí na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.
- POROMERY
- Jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.
- PRYŽ
- Mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.
- KOMBINOVANÉ MATERIÁLY
- Používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.
- VODONEPROPUSTNÁ MEMBRÁNA
- Tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.
- PODEŠEV
- Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod.
Druhy podešví
- Usňová – její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.
- Pryžová – je pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje. Nejlehčí forma Styropor se použivá u domácí obuvi.
- Syntetická – je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.